Malarstwo i formy przestrzenne

Żegnaj Galaktyko! – tym obrazem rozpoczęłam twórczo rok 2017. Zamyka on cykl obrazów „energetycznych”, na których to co niewidzialne zamienia się w widoczne.

galaktyka-pionowa-WEB

W obrazie Matere, energia i materia współdziałają. Są tak naprawdę jednym, tyle że mają inną wibrację. Tę wolniej wibrującą energię dostrzegamy na co dzień. W ludzkim wymiarze materia bez energii nie istnieje. Dlatego właśnie na moich brazach, oprócz wibrujących światów energetycznych, zaczął pojawiać się człowiek, symbol świadomego istnienia w materialnej powłoce.

Matere

„Matere”, malarstwo olejne na płótnie 120×120, 2016. „Matere” to łacińskie słowo, źródłosłów dla „matka” i „materia”.

Bliskie memu sercu jest pojęcie świata energetycznego jako źródła wszelkiego bytu. Inspirowana myślą o energii w nas i wokół nas namalowałam cykl kilku obrazów olejnych pt. Rzeczywistość Naguala. Płótna te przedstawiają świat pełen kolorów i wibrujących drobin światła, wielowymiarowego ruchu. Według ludzi wiedzy, czarowników, każdy człowiek w i d z i energię, składową wszystkiego co istnieje, ale jej nie d o s t r z e g a. Sposób postrzegania świata, do którego od urodzenia jesteśmy przyzwyczajani, to swego rodzaju odgórnie narzucony nawyk. We wspomnianych płótnach zawieram osobiste wyobrażenie otaczających nas form energetycznych, a owo wyobrażenie często opieram na literaturze i wiedzy ludzi, którzy widzą to, co dla wielu z nas jest niedostrzegalne i niepojęte. Zapowiedzią tego cyklu była seria akwarel o tym samym tytule.

Świat energii, wibracji i magii, niewidzialny dla przeciętnego oka. O tym są akwarele, które zapoczątkowały cykl obrazów olejnych pt. Rzeczywistość Naguala. Wymiar owych akwarel: 40×30 cm, 2014 i 2015.

Moje obrazy olejne nawiązujące tematyką do drzew i ziemi, to optyczne lub dosłowne płaskorzeźby: gniotę płótno, zszywam, wydobywam intensywne barwne przejścia tonalne. Tworzę fakturalne iluzje ruchu czy wypukłości. Jednak przede wszystkim wyrażam poprzez konkretne emocje, nawiązuję dialog z odbiorcą na tematy dla mnie istotne: jedność człowieka z naturą, nierozerwalność, przenikanie. Zaczął się kolejny wiek, który tę więź unicestwia. Człowiek Ziemi zamienia się w człowieka betonu.

Cykl Kobieta Mężczyzna Natura to akrylowe prace malarsko-rzeźbiarskie. Gdzieś między nimi zaciera się granica w czytelności: która symbolizuje kwiat, a która kobietę? Która jest mężczyzną, a może to ukwiał? My, ludzie jesteśmy zespoleni z naturą, reprezentujemy ją, ona nas, jesteśmy JEDNO. 9 x 15×9 cm, 2014

Każdy z poniższych obrazów prezentuje konkretną emocję, którą wydobywam poprzez kolor, specyficznie nakładaną strukturę, wibrację światła i kontrastu. Tajemniczość w obrazie Odkrycie, radość w barwach obrazu Konfetti, czy zszywane płótno Yin yang, symboliczny obraz o porządku świata, wyłaniającym się z uzupełniających się przeciwieństw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *